Home

Honour Board

 

Kotara South Athletics Club – Athlete of the Year

Achievement – Sportmanship – Club Spirit

J&C Whitaker Award – 1967 to 2006

Pure Performance Sports Award – 2014 to present

Season

Female

Male

Season

Female

Male

1965/66

Not awarded Not awarded

2014/15

Not awarded Hugh Sharman

1966/67

Not awarded Not awarded

2015/16

Chloe Anson-Smith Stassi Kypri

1967/68

K. McPherson P. Kemp

2016/17

Eleanor Barnett

Angus Anson-Smith

1968 /69

A. Camps P. Stuart

2017/18

Jemma Pollard

Jacob Dempsey

1969 /70

Not awarded Not awarded

1970 /71

K. Yoole B. Lahay

1971 /72

K. Boyd P. Koina

1972 /73

A. Hoy W. Connel

1973 /74

S. Simpson C. Muller

1974/75

S. Hodges J. Bartlett

1975/76

K. Bentlin
B. Pickles
G. Fletcher
K. Kelly

1976/77

J. Spradley
J. Pickles
R. King
D. Hardyman

1977/78

C. Sternbeck
M. Schroder
G. Carroll
P. Searant

1978/79

L. Olsen
M. Collins
M. Doherty
G. Fletcher

1979/80

A. Drinkwater
J. McGregor
A. Parsons
S. Koina

1980/81

A. Pearce
A. Thomas
S. Dicker
J. Mascord

1981/82

S. Tully
J. Spradley
M. Dicker
A. Nicholson

1982/83

K&S Johanson
A. Drinkwater
M. Tully
G. Carroll

1983/84

S. Shepherd
R. Klein
P. McRae
N. Wilkins

1984/85

N. Parsons
J. Debnam
C. Golledge
F. Mayer

1985/86

D. Clayton
K. House
S. Storrie
P. McKiernan

1986/87

C. Swarzes
F. McCarthy
D. Mohr
M. Tully

1987/88

T. Buxton
K. Moore
D. Martinelli
B. Thornton

1988/89

A. Hall
M. Swarzes
N. Hall
M. Breasley

1989/90

R. Hoffman
K. Lowe
J. Staples
M. Knight

1990/91

B. Saddington
T. Buxton
J. Tout
N. Hall

1991/92

R. Playford
C. Swarzes
Z. Rebronja
L. Walters

1992/93

N. Dobson
L. Maddison
D. Playford
D. James

1993/94

H. Burgess
C. Linton
K. McElhone
M. Poretti

1994/95

E. Synnott
C. Sandall
L. Moore
G. Berry

1995/96

L. Poolman
J. Geddes
M. Green
N. Synnott

1996/97

B. Mohr
C. Graham
B. Baker
C. Goodenough

1997/98

E. Antaw
L. Poretti
N. Playford
R. Turton

1998/99

A. Fox-Smith
E. Synnott
M. Pettett
B. Baker

1999/00

S. Frost M. White

2000/01

K. Michel M. Brady
M. Harris

2001/02

K. Frost D. Jenkins

2002/03

T. Brady C. Knight

2003/04

J. Nelson B. Walker

2004/05

L. Austin M. Mascord

2005/06

E. Muirhead Not awarded

2006 to 2013

Not awarded Not awarded